آیا امکان اجاره دادن اموال منقول نظیر خودرو، ماشین‌آلات و تجهیزات دولتی توسط دستگاه‌های اجرایی به غیر وجود دارد؟

آیا امکان اجاره دادن اموال منقول نظی...

 آیا امکان اجاره دادن اموال منقول نظیر خودرو، ماشین‌آلات و تجهیزات دولتی توسط دستگاه‌...

آیا دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و سایر سازمان‌ها می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی و تجاری از جمله شرکت در مناقصات و مزایدات داشته باشند؟

آیا دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌...

آیا دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و سایر سازمان‌ها می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی ...

ارزیابی کیفی مناقصه‌گران و تهیه فهرست کوتاه، ارتباطی به عمومی یا محدود بودن مناقصه ندارد

ارزیابی کیفی مناقصه‌گران و تهیه فهرس...

براساس بند «هـ» ماده 2 قانون برگزاری مناقصات «ارزیابی کیفی مناقصه‌گران: عبارت است از ...

مناقصه بین‌المللی چرا و چگونه؟

مناقصه بین‌المللی چرا و چگونه؟

    ارتباطات پیچیده کنونی در جهان و نیاز کشورها به تعامل با یکدیگر، امری غیرقابل اجتن...

فراخوان های برگزیده روز

کمیته مشترک «سنا» با توجه به عدم تخصیص ارز اعلام کرد

امکان شرکت در هرگونه مناقصه و تحویل تجهیزات ICT ممکن نیست !

کمیته سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، نظام صنفی رایانهای کشور، اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران) با اعلام اینکه با عدم تخصیص ارز، امکان شرکت در هرگونه مناقصه و تحویل تجهیزات برای هیچیک از اعضای این کمیته میسر نیست، خواستار تغییر این شرایط شد.

به گزارش ایسنا، متن بیانیه‌ شماره۱ کمیته مشترک سنا به شرح ذیل است: «امروزه استفاده از دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌گونه‌ای با روند توسعه و پایداری کشور و نیز زندگی مردم مأنوس شده که دیگر عدم وجود و یا حتی کاهش خدمات مبتنی بر این بستر باورپذیر نیست و نارضایتی گسترده مردم را به همراه خواهد داشت. از دیگر سو رشد و گسترش این فناوری یکی از شاخص‌های مهم توسعه پایدار بوده و سرعت بخشیدن به رشد این صنعت موجب ارتقای موقعیت کشور در مقایسه با سایر کشورها خواهد شد.

فناوری اطلاعات و ارتباطات مزایای بسیاری دارد که در چند ماه اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا به‌کرات در مورد کاربردهای فراوان آن و اهمیت استفاده از آنها در زندگی روزمره مردم صحبت شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به ایجاد امکان رصد فعالیت‌های اقتصادی کشور، جلوگیری از فساد، شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات اشاره کرد، به‌خصوص در برهه‌ای از زمان که فعالین کشور به دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه ایران باید با تلاش جهادی اثرات تحریم را کاهش و دستیابی به فناوری‌های روز را میسر کنند. اطلاعات به دست‌آمده توسط این حوزه باعث افزایش قدرت تصمیم‌گیری و تخصیص بهینه منابع محدود کشور به اولویت‌های اساسی خواهد شد.

در همین حال با وجود شوک‌های ارزی پی‌درپی طی یک دهه اخیر و قرار گرفتن تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمره کالاهای لوکس، تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کشور دست از کار نکشیده و به‌صورت مستمر اقدام به رفع نیازهای داخلی، توسعه، بالا بردن امنیت زیرساخت‌های کشور و گسترش سطح خدمت‌رسانی به هموطنان کرده‌اند. حوزه‌ای که با وجود مزایای حیاتی بسیار و درعین حال ارزبری بسیار ناچیز نسبت به سایر صنایع، موفق به ایجاد رشد مثبت اقتصادی در حوزه خود شده در حالی‌که شاهد رشد منفی اقتصادی کشور در سال‌های اخیر بوده‌ایم. متأسفانه این صنعت با وجود به دست آوردن دستاوردهای شگرف روزبه‌روز مورد کم‌توجهی و بی‌مهری بیشتری از سوی تصمیم‌سازان کشور قرار می‌گیرد.

از ابتدای سال۹۹، بانک‌مرکزی ارزی به تولیدکنندگان و واردکنندگان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تخصیص نداده و تغییر اولویت ارزی بدون اعلام قبلی، فعالان این حوزه را نسبت به مسؤولین بی‌اعتماد و ناامید کرده است. بر همین اساس به دلیل اخذ تصمیمات غیرکارشناسی و نسنجیده و به‌تبع آن عدم امکان انتقال ارز برای تأمین‌کنندگان خارجی، به اعتبار تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان داخلی تجهیزات خدشه‌های جبران‌ناپذیری وارد شده است. از سوی دیگر شاهد اعمال جریمه‌های سنگین از بابت تأخیر در تحویل تجهیزات، ضبط ضمانت‌نامه‌های بانکی و عدم پرداخت مطالبات توسط بهره‌برداران نهایی و سازمان‌های دولتی هستیم.

تعطیلی خط تولید تجهیزات، قطعات و مواد اولیه در کشورهای مبدأ مانند چین به دلیل بیماری کووید۱۹ و عدم امکان انتقال تجهیزات به کشور به دلیل بسته شدن مرزها و مسدود شدن مسیرهای حمل‌ونقل از یکسو و عدم تخصیص ارز توسط بانک‌مرکزی و افزایش بیش از ۶۰درصدی نرخ ارز از ابتدای سال تاکنون از سوی دیگر، منجر به قرار گرفتن کارآفرینان در وضعیت تأسف‌بار، بغرنج و ناباورانه‌ای شده است.

عدم اعلام «وضعیت فورس‌ماژور و افزایش مدت زمان قراردادها به‌صورت رسمی» باعث شده است فعالین اقتصادی بهای اتفاقات و تصمیماتی را بپردازند که نقشی در رخ دادن آنها نداشته‌اند. این طور به نظر می‌رسد که طبق معمول، تصمیم‌گیران کشور با نادیده گرفتن سهم خود در تبعات تصمیمات اتخاذشده، به جای آینده نگری، باز کردن گره‌ای از مشکلات کارآفرینان و حمایت از تأمین‌کنندگان پرتلاش داخلی، با عدم پذیرش مسؤولیت و اخذ تصمیم‌های نابه‌جا، در صدد تحمیل پرداخت بهای این اتفاقات و تصمیم‌ها از جیب شرکت‌های خصوصی و مردم هستند.

بر این اساس کمیته سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، نظام صنفی رایانهای کشور، اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران) که تمام حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را پوشش می‌دهد، براساس بررسی‌های صورت‌گرفته موارد زیر را در راستای حفظ منافع اعضای خود اعلام می‌کند:

افزایش شش ماهه مدت زمان انجام تعهدات مربوط به قراردادهای منعقد شده از بهمن‌ماه سال۹۸. بدیهی است؛ در صورت عدم تخصیص ارز از سوی بانک‌مرکزی این مدت زمان افزایش پیدا خواهد کرد.

تعدیل قراردادها براساس مستندات ارائه‌شده از طرف شرکت‌ها به میزان مبلغ ریالی ارز ارسال‌شده از طریق سیستم بانکی.

با توجه به دخیل نبودن بخش‌خصوصی در مسائلی مانند تعطیلی کسب‌وکارها و عدم تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، بدیهی است؛ ضبط ضمانت‌نامه‌ها به‌دلیل عدم انجام تعهدات مورد تأیید و پذیرش این کمیته نخواهد بود.

در اسناد مناقصات، استعلام‌ها و قراردادها فرمول و مدل تعدیل قیمت مشخص شود.

صورت وضعیت پیمانکاران و تولیدکنندگان حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تحویل و انجام تعهدات قراردادی پرداخت و هرگونه تأخیر بیشتر مشمول پرداخت جریمه با نرخ وام بانکی و تعدیل قیمت بر مبنای نرخ تورم و ارز شود.

لازم به ذکر است؛ با عدم تخصیص ارز، طبعاً امکان شرکت در هرگونه مناقصه و تحویل تجهیزات برای هیچ‌یک از اعضای کمیته سنا میسر نخواهد بود و مسؤولیت این بی‌ثباتی تاریخی و نیز تعطیلی کسب‌وکارهای این حوزه، عدم امکان انتقال تکنولوژی، عدم وجود تجهیزات فناوری و ارتباطی، متوقف شدن توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور و ایجاد اختلال روزافزون در ارائه خدمات بسترهای اینترنتی و فناوری اطلاعات و ارتباطات بر عهده کسانی خواهد بود که با تصمیمات نسنجیده خود این شرایط را برای فعالین این حوزه اقتصادی به وجود آورده‌اند».

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

انتخاب سردبیر

راه را برای ساخت تجهیزات ایرانی باز می‌کنیم

راه را برای ساخت تجهیزات ایرانی باز می‌کنیم

وزير نفت راه را برای ساخت تجهیزات ایرانی باز می‌کنیم تأمی ...

1399-20-05
گشایش قرمز!

گشایش قرمز!

به بهانه دوشنبه‌ای که قرار بود آخرش خوش باشد گشایش قرمز! ...

1399-20-05
پروانه معادن تحت تملک صندوق بیمه معدن از طریق مزایده واگذار می‌شود

پروانه معادن تحت تملک صندوق بیمه معدن از طریق مزایده واگذار می‌شود ...

پروانه معادن تحت تملک صندوق بیمه معدن از طریق مزایده واگذار ...

1399-20-05
افزایش قیمت خودروهای ساخت داخل با توجه به تورم‌بخشی

افزایش قیمت خودروهای ساخت داخل با توجه به تورم‌بخشی ...

افزایش قیمت خودروهای ساخت داخل با توجه به تورم‌بخشی گروه خ ...

1399-20-05
نبض صادرات محصولات پتروشيميايي به اروپا همچنان می‌زند

نبض صادرات محصولات پتروشيميايي به اروپا همچنان می‌زند ...

نبض صادرات محصولات پتروشيميايي به اروپا همچنان می‌زند  مدی ...

1399-20-05
خط‌ونشان شورای‌نگهبان برای انتخابات 1400

خط‌ونشان شورای‌نگهبان برای انتخابات 1400

خط‌ونشان شورای‌نگهبان برای انتخابات 1400 گروه سیاسی- در حال ...

1399-20-05

پرداخت ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش در سال گذشته به بخش صنعت و تولید ...

وزير نيرو خبر داد پرداخت ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش در سال گذش ...

1399-19-05
امکان فروش سهام‌عدالت به 60 درصد رسید

امکان فروش سهام‌عدالت به 60 درصد رسید

امکان فروش سهام‌عدالت به 60 درصد رسید گروه بانک، بیمه، بورس ...

1399-19-05
آرامش در بازار فولاد با تصمیمات جدید وزارت صمت

آرامش در بازار فولاد با تصمیمات جدید وزارت صمت

آرامش در بازار فولاد با تصمیمات جدید وزارت صمت گروه زمین‌وم ...

1399-19-05
مراجعه به دفترخانه برای نقل‌وانتقال خودرو اختیاری است

مراجعه به دفترخانه برای نقل‌وانتقال خودرو اختیاری است ...

سردار‌هادیانفر مراجعه به دفترخانه برای نقل‌وانتقال خودرو ا ...

1399-19-05
تخفیف‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران طرح‌های پتروشیمی‌

تخفیف‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران طرح‌های پتروشیمی‌ ...

   نقشه پروپیلن در صنعت پتروشیمی‌ تکمیل می‌شود تخفیف‌های م ...

1399-19-05
MTN رفت؛ فروش سهام ایرانسل و اسنپ

MTN رفت؛ فروش سهام ایرانسل و اسنپ

MTN رفت؛ فروش سهام ایرانسل و اسنپ گروه IT بزرگ‌ترین شرکت ...

1399-19-05