وزیر نیرو

25 پروژه با سرمایه‌گذاری 9هزار و 100 میلیارد تومانی به بهره‌برداری رسید

گروه انرژی- وزیر نیرو از سر‌مایه‌گذاری 14هزار و 300 میلیارد تومانی بخش‌خصوصی برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در کشور خبر داد.

 رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری همزمان از 10پروژه صنعت آب و برق استان‌های فارس و کرمانشاه که به صورت ویدیوکنفرانسی با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، تصریح کرد: نتیجه این سرمایه‌گذاری، 834 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در مدار است و 95درصد اقدام‌های دولت در این بخش تاکنون محقق شده است.

وی با اشاره به بهره‌برداری از شش‌پروژه نیروگاه خورشیدی با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در استان فارس گفت: تاکنون در چارچوب پویش، سه نیروگاه خورشیدی به بهره‌برداری رسیده که با طرح‌های جدید به 9 نیروگاه می‌رسد.

اردکانیان گفت: در زمان حاضر 160 شرکت خصوصی برای ساخت تجهیزات و بهره‌برداری نیروگاه‌های خورشیدی در کشور فعالیت دارند.

اردکانیان گفت: وعده کردیم امسال 250 طرح را با سرمایه‌گذاری بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان افتتاح کنیم که تاکنون 25 پروژه با سرمایه‌گذاری 9هزار و 100 میلیارد تومان به ثمر رسیده است.

وی از طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در چارچوب پویش از ابتدای امسال تاکنون به سه سد در استان‌های ایلام، خراسان‌جنوبی و آذربایجانغربی، 22 هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آبرسانی به 15 روستا در استان خراسان‌جنوبی، چهار تصفیه‌خانه فاصلاب در استان‌های قم و تهران، سه نیروگاه حرارتی در استان‌های تهران، بوشهر و لرستان، سه نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل‌توجهی پست‌های برق و خطوط انتقال اشاره کرد.

 وی از مهم‌ترین پروژه‌های آبرسانی به کلانشهر شیراز اشاره کرد و افزود: تابستان سال گذشته حتی تا آستانه جیره‌بندی آب در شهر شیراز رفته بودیم که شرایط با همراهی مردم در مصرف، مدیریت شد؛ اما این دغدغه از امسال تا سال‌های بعد مرتفع است.

اردکانیان افزود: این طرح بزرگ شامل خطوط لوله، تصفیه‌‌خانه آب، ایستگاه‌های پمپاژ و تونل است که مشکل آب شرب و بهداشت جمعیت قابل‌توجهی را برطرف می‌کند.

وی گفت: در عرصه‌های مختلف از جمله آب، شرایط کشور ما نسبت به متوسط جهانی و منطقه شرایط بسیار خوبی است.

وزیر نیرو گفت: امروز 15درصد جمعیت شهری دنیا با وجود تمام تلاش‌های انجام شده هنوز به آب پایدار دسترسی ندارند و 37 درصد جمعیت روستایی بدون دسترسی هستند. در کشور ما 99.9 درصد جمعیت شهری به آب سالم و پایدار دسترسی دارند و در روستاها هم این نسبت 82.5 درصد است و از متوسط جهانی بسیار بالاتر هستیم.

وی ادامه داد: در جمعیت شهری همپای کشورهای توسعه‌یافته در جمهوری اسلامی‌ایران در زمینه شبکه‌های آب برای شرب و بهداشت کار شده و برای روستاها هم فعالیت‌های خوبی در حال انجام است.

اردکانیان در پاسخ به این سؤال رئیس‌جمهوری که «با این رقم در هیچ شهری نیست که آب سالم و پایدار نداشته باشیم، گفت: «قطعاً همینطور است.»

وی ادامه داد: چون سیر تبدیل روستاها به شهر را به لحاظ تقسیمات کشور داریم، وقتی حدنصاب جمعیت به حدی می‌رسد که طبق مقررات واجد شرایط شهر شدن می‌شوند، هنوز در نقاط پراکنده‌ای برای تحقق آنچه ما به آن دسترسی پایدار می‌گوییم نیاز به کار دارد و این رقم حدود یکدهم درصد است.

وی افزود: طرح آبرسانی به شیراز شامل تصفیه‌خانه بزرگی است که سی‌وهفتمین تصفیه‌خانه به بهره‌برداری رسیده در دولت تدبیر و امید بوده و تا پایان دولت به رقم 54 تصفیه‌خانه آب خواهیم رسید.

اردکانیان گفت: این بدان معناست که دولت تدبیر و امید در پایان دوره کاری خود برای مردم گزارش خواهد کرد که در کمتر از هر دو ماه در این هشت سال به‌طور متوسط یک تصفیه‌خانه آب وارد مدار بهره‌برداری شده است.

وی افزود: در استان فارس علاوه بر تصفیه‌خانه فاضلاب، همچنین شش‌پروژه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح خواهد شد. نیروگاه‌های خورشیدی، پروژه‌های بزرگی هستند که در شهرستان‌های مختلف استان فارس با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو خریدار برق از شرکت‌های خصوصی‌ که برای ساخت تجهیزات و سایر فعالیت‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأسیس شده‌اند است و به صورت تضمینی هم خریداری می‌کند، قرارداد بلندمدت هم می‌بندیم.

وی با تقسیمبندی نیروگاه‌ها به مگاواتی و کیلوواتی گفت: نیروگاه‌های کیلوواتی ظرفیت کمتری دارند و فرصت خوبی است که حتی بخش‌هایی که تثبیت جمعیت در آنها ضرورت دارد، اعم از مناطق مرکزی و شرقی کشور با کمک سایر سازمان‌ها در جهت استقرار جمعیت و حفظ معیشت آنها این سرمایه‌گذاری انجام شود که سرمایه‌گذاری سودآوری برای مردم و بهره‌برداران است.

وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری سد شرفشاه در استان کرمانشاه گفت: این سد، چهل‌وسومین سدی است که در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری می‌رسد و با این، عدد سدهای بزرگ مخزنی کشور به 187 می‌رسد.

اردکانیان با اشاره به بهره‌برداری 43 سد در 83 ماه گذشته از فعالیت دولت تدبیروامید افزود: یعنی هر دوماه یک سد به بهره‌برداری رسیده است.15سد دیگر هم مطابق برنامه تا پایان دولت به نتیجه می‌رسد و گزارش می‌دهیم که در این دولت هر 50 روز یک سد مخزنی به‌ثمر رسیده است.

وی افزود: سد شرفشاه، سد مهمی‌ در مجموعه چرخه طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور است که با اجازات مقام‌معظم‌رهبری و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اجراء شده و در تأمین آب شرب سومار و نفت شهر و حقابه‌های کشاورزی و توسعه این بخش نقش دارد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد