مزایده 10 محدوده معدنی در خراسان‌جنوبی  

گروه زمین‌ومعدن -رئیس سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت خراسان‌جنوبی گفت: امسال ۱۰محدوده اکتشافی معدن در استان به شرکت‌های دارای صلاحیت فنی و مالی که توان لازم برای اکتشاف و بهره‌برداری را داشته باشند، واگذار می‌شود.

داود شهرکی در نشست شورای معادن استان خراسان‌جنوبی افزود: در شهرستان طبس سه معدن، شهرستان‌های سربیشه و خوسف هر کدام دو‌معدن و شهرستان‌های زیرکوه، بشرویه و درمیان هر کدام یک معدن واگذار خواهد شد.

وی بیان کرد: از این محدوده‌ها شش‌مورد معدن اکتشافی و چهار مورد قابل بهره‌برداری است.

رئیس سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت خراسان‌جنوبی از ابطال و ساماندهی محدوده‌های معدنی بلاتکلیف در استان خبر داد و گفت: آن دسته از معادنی که شش تا یک سال بعد از واگذاری فعالیت خود را در حوزه اکتشاف یا بهره‌برداری آغاز نکرده باشند، شناسایی و نسبت به ابطال پرونده اقدام می‌شود.

وی ادامه داد: هر معدنی که بدون دلیل یا عذرتوجیهی تعطیل باشد پروژه را معطل نمی‌گذاریم و با هدف ایجاد اشتغال و توسعه استان معادن به سرمایه‌گذاران توانمند واگذار می‌شود.

شهرکی با بیان اینکه محدوده‌های معدنی از طریق برگزاری مزایده واگذار می‌شود، عنوان کرد: در استان بیش از ۹۰ درصد معادن دارای پروانه بهره‌برداری توسط بخش‌خصوصی فعال است.

وی درباره ابقای محدوده‌های ابطالی اکتشافی گفت: براساس ماده۴۳ قانون برنامه ششم توسعه (شورای معادن استانی) ابقاء و تمدید پروانه‌های اکتشاف ابطالی منوط به داشتن حداقل ۵۰درصد پیشرفت عملیات اکتشاف با تشخیص کارشناسی و مسؤولیت رؤسای سازمان‌های صمت استان‌ها و مناطق آزاد است در صورتی که از زمان ابطال تا درخواست ابقاء بیش از دو سال نگذشته باشد.

رئیس سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت خراسان‌جنوبی در ارتباط با واگذاری معادن به شهرداری‌ها گفت: برای تأمین نیاز پروژه‌های عمرانی شهرداری‌ها، معادن سنگ‌لاشه و شن و ماسه محدوده شهرها قابل واگذاری به شهرداری است.

وی افزود: در این خصوص ۲۱ معدن و به همین تعداد گواهی کشف به شهرداری‌های شهرهای استان واگذار می‌شود تا بتوانند نیازهای عمرانی خود را از این محل تأمین کنند.

شهرکی با اشاره به وضعت کنونی معادن استان بیان کرد: در مجموع ۶۵۰ پروانه بهره‌برداری معدن با ظرفیت اسمی‌17.7 میلیون تن و ذخیره قطعی دوهزار و ۵۵۰ میلیون تن در استان خراسان‌جنوبی صادر شده است.

وی تصریح کرد: با بهره‌برداری از این معادن با سرمایه‌گذاری ۱۴هزار و ۵۸۲ میلیارد ریال برای افراد زیادی به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

رئیس سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت خراسان‌جنوبی گفت: همچنین ۲۷۷ پروانه اکتشاف و ۵۳ گواهی کشف معادن در استان صادر شده و میزان ذخایر قطعی آن یک هزار و ۲۹۹ تن و هزینه عملیات ۸۶ میلیارد ریال بوده است.

وی افزود: در حوزه اکتشاف با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان، پهنه‌ای به وسعت ۵۰ هزار کیلومتر مربع زیر پوشش مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفت که منجربه شناسایی ۱۷۷ محدوده امیدبخش در خراسان‌جنوبی شده است و این محدوده‌ها از طریق مزایده به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.

در ادامه مشیرالحق عابدی؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: معادن فعال و موجود که به لحاظ حجم مصالح مورد نیاز و کیفیت مدنظر پاسخگوی نیاز پروژه‌های عمرانی باشد در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: براساس هدف‌گذاری سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت استان امسال ۲۱ معدن در این زمینه در اختیار شهرداری‌ها قرار خواهد گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی اظهار داشت: در تمامی‌شهرها این قابلیت وجود دارد که این معادن در محدوده سرزمینی به شهرداری‌ها واگذار شود.

وی تصریح کرد: تاکنون دو نوبت مزایده برای واگذاری معادن در استان برگزار شده و به دلیل نداشتن شرایط سرمایه‌گذار برخی محدوده‌ها هنوز واگذار نشده است.

عابدی گفت: افرادی که برنده مزایده می‌شوند بایستی در مدت شش‌ماه عملیات اکتشاف را آغاز کنند و تا سه سال حق واگذاری به غیر را ندارند.

وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی چهارمین استان معدنی کشور است، افزود: در رتبه‌بندی جدید رتبه استان غیرواقعی اعلام و با استان خراسان‌رضوی جابه‌جا شده بود که با پیگیری سازمان صمت استان این اعلامیه لغو شد.

معاون استاندار خراسان‌جنوبی گفت: با دارا بودن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های معدنی فراوان و متعدد، رتبه‌ای که برای استان اعلام شده بود قابل بیان نبود که در این زمینه مکاتبات لازم ارسال شده است.

وی افزود: در سال‌جاری تمامی‌موضوعات از منظر کارشناسی شده پیگیری و اجراء خواهد شد.

عابدی در ادامه با اشاره به سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان اظهار داشت: در این سفر تفاهم‌نامه پروژه‌های جهش‌تولید استان در سال۹۹ بین سازمان برنامه و بودجه و استانداری خراسان‌جنوبی به امضاء رسید.

وی ادامه داد: در قالب این تفاهم‌نامه بیش از یکهزار و ۲۵۰میلیارد تومان برای ۷۰ پروژه در بخش‌های مختلف از جمله صنعت،‌معدن‌وتجارت در نظر گرفته شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی عنوان کرد: سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت استان بایستی پروژه‌های سازمان در قالب جهش‌تولید را تهیه و تشریح کند.

وی تأکید کرد: براساس برنامه‌ریزی‌هایی که صورت خواهد گرفت خراسان‌جنوبی بایستی در حوزه‌های مهم به ویژه معادن نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته باشد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد