سرپرست وزارت صمت مطرح کرد

مثبت شدن رشد تولید خودرو پس از 2 سال

مهدی قره‌داغلی - سرپرست وزارت صنعت،‌معدن‌وتجارت به رشد مثبت تولید خودرو در کشور پس از دو سال در سه ماهه اول امسال اشاره و تأکید کرد: راه نجات کشور رونق تولید است و همه متفق‌القول هستند که راه نجات تولید، توجه به داخلی‌سازی است و راه پیشرفت تولید توجه به دانش و فناوری است.

حسین مدرس‌خیابانی در چهارمین میز توسعه و تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو و قطعات افزود: امسال داخلی‌سازی و کاهش ارزبری 3.2میلیارد دلاری انواع قطعات و تجهیزات مورد نیاز از محل داخلی‌سازی و بهره‌گیری از توان تولیدکنندگان داخل هدف‌گذاری شده است. به طوری که در این میز ساخت داخل ۶۶میلیون یورو از قطعات و تجهیزات وارداتی صنعت خودرو توسط سازندگان داخلی ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: راه نجات کشور رونق تولید است و در حوزه تولید مهم‌تر از تعمیق و توسعه ساخت داخل و داخلی‌سازی برای قطع وابستگی بخش تولید و کاهش ارزبری وجود ندارد.

مدرس‌خیابانی در ادامه افزود : در سال 98 و در چارچوب برگزاری میزهای ساخت داخل، حدود سه‌میلیارد دلار برای داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز تفاهم‌نامه و قرارداد امضاء شد که حدود یکمیلیارد دلار آن منجر به کاهش ارزبری شده است.

سرپرست وزارت صنعت،‌معدن‌وتجارت اعلام کرد: همزمان در سطح استان‌ها و به صورت جداگانه میزهای ساخت داخل برگزار می‌شود و استان‌ها در این حوزه پیشگام و پیشقدم هستند.

مدرسخیابانی گفت: برای پیشبرد اهداف ساخت داخل با سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط وارد همکاری مشترک شدیم که از جمله آنها می‌توان به سازمان هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ‌و وزارت راه‌وشهرسازی اشاره کرد.

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: این داخلی‌سازی در همه حوزه‌ها از جمله خودرو، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع دریایی، صنایع نساجی و دیگر صنایع وابسته است.

وی ادامه داد: البته این داخلی‌سازی مستلزم ارتباط و همکاری تنگاتنگ و کاهش فاصله با مراکز علمی، دانشگاهی، مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان و نهادها و دستگاه‌های پیشرو مانند وزارت دفاع و معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری است.

سرپرست وزارت صمت افزود: نهضت ساخت داخل از سال گذشته توسط وزارت صمت کلید خورد و مجلس شورای اسلامی ‌نیز در دوره جدید حتماً به این حرکت کمک خواهد کرد.

وی گفت: امسال عزم مجموعه حاکمیتی کشور برای قطع وابستگی و خودکفایی محکم‌تر است و انشاا... بتوانیم با برگزاری همین میزهای تخصصی ساخت داخل از طریق استان‌ها و شرکت‌های بزرگ تولیدی در تمام نقاط کشور ساخت داخل را به‌صورت یک فرهنگ غالب ترویج بدهیم.

سرپرست وزارت صمت یادآور شد: با اقدامات انجام شده طی سه ماه گذشته 45هزار خودرو با تأمین قطعه از محل واردات تکمیل و تحویل مردم شده است ولی ضرورت اصلی این است که باید این اقلام و قطعات از محل تولیدات داخلی تأمین شود.

مدرسخیابانی تصریح کرد: تولیدی که روی پای خود باشد و به مواد و قطعات وارداتی اتکاء نداشته باشد، قابل افتخار و مایه مباهات است.

وی افزود: اخیراً در ابلاغی از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی خاص نیز در ورودی تمامی‌ شهرک‌های صنعتی یک نمایشگاه دائمی ‌از دستاوردهای ساخت داخل و همچنین نیازمندی‌های خود را برپا کنند تا مسیر هم‌رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها هموارتر شود.

مدرس‌خیابانی گفت: هر چند خودروسازان خارجی پس از تشدید تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام، کشورمان را ترک کرده‌اند اما در سه ماهه اول امسال پس از دو سال رشد منفی تولید خودرو با بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه تولید سواری در کشور به رشد مثبت تبدیل شده و حدود ۹درصد رشد داشته است.

سرپرست وزارت صمت تأکید کرد: باید با دستیابی به فناوری‌های نوین به‌سمت داخلی‌سازی حرکت کنیم.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد