مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز مطرح کرد

16 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با خودکفایی در تولید محصولات شیمیایی وارداتی

 مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز اعلام کرد که این بخش تمرکز خود را بر دستاوردهایی قرار داده است که خودکفایی شرکت گاز در همه حوزه‌ها را تا پایان امسال و حداکثر تا پایان دولت محقق کند.

به گزارش مناقصه‌مزایده، مظلوم فارسی‌باف اظهار کرد: این اقدام‌ها در چهار سرفصل مطرح می‌شود؛ در گام نخست که به «ساخت‌اول» معروف است، نیازهای فناورانه، راهبردی و اقلام 20‌گانه مورد نیاز شرکت شناسایی و از طریق مکاتبه با بخش‌های مختلف صنعت، از جمله بخش‌های پالایش، انتقال، گازرسانی و توزیع، تجمیع شده و ۳۵ قلم پرمصرف و پرتقاضای صنعت گاز که هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ ارزبری، منابع قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده بودند، احصاء شدند.

وی ادامه داد: همزمان رویدادی در سال۹۸ در این زمینه در محل صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست‌جمهوری برگزار شد و این ۳۵ قلم، عمدتاً به‌صورت فیزیکی ارائه شدند تا ۶۰، ۷۰ شرکت دانش‌بنیانی که در این رویداد شرکت کرده بودند، با تقاضاهای فناورانه شرکت ملی گاز ایران آشنا شوند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز تصریح کرد: پس از این مرحله متناسب با فرآیندهای موردنظر شرکت‌های مختلفی را که می‌توانستند نیازهای فناورانه ما را برآورده سازند، شناسایی کردیم، سپس در فرآیندی ویژه، آنها را گزینش و دسته‌بندی کرده و در قالب یک بانک اطلاعاتی، گام دوم از بحث «ساخت اول» را آغاز کردیم.

فارسی‌باف همچنین اظهار کرد: به این ترتیب اکنون در موقعیتی قرار داریم که برای اقلام و مواد شیمیایی مثل کربن‌اکتیو، سلیکاژل و گریدهای X13 و A4 مولکولارسیوها مطابق برنامه‌ریزی‌های امسال، به‌طور کلی در بخش داخلی خودکفا خواهیم شد، ضمن آنکه در حوزه پالایشگاهی نیز موادی را که به هر حال در این صنعت استفاده و عمدتاً از خارج کشور وارد می‌شده در اولویت ساخت داخل قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه در بحث مواد مورد مصرف صنعت پالایش، با شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌کاری را کلید زده‌ایم که مواد مورد نیاز انشاا... تا اواخر سال۱۴۰۰ در داخل کشور تولید شود، گفت: در عین حال می‌توانیم با اطمینان بگوییم عمده محصولات و مواد شیمیایی که تاکنون آنها را از خارج از کشور وارد می‌کردیم، در یک برنامه حداکثر کمتر از دو ساله به خودکفایی کامل برسانیم و بر این اساس شاید بالغ بر ۱۵ الی ۱۶میلیون دلار در سال بتوانیم صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز یادآور شد: از ۳۵ قلم کالای عنوان‌شده، چهار قلم مربوط به مواد شیمیایی بود که با برنامه‌ریزی انجام‌شده، انشاا... به‌زودی در این بخش به خودکفایی کامل می‌رسیم.

به گفته فارسی‌باف، ۱۱قلم دیگر که در حوزه پالایشی استفاده می‌شد، اعم از قطعات و ادوات مکانیکی دوار و ثابت و حوزه‌های برق و ابزار دقیق و کنترل طبق برنامه توسط شرکت پارس‌جنوبی به خودکفایی کامل می‌رسد، ضمن آنکه برنامه‌ریزی شده چهار مورد هم توسط مدیریت پژوهش و فناوری به دانش فنی بومی‌‌شده و توسعه برسد.

وی تصریح کرد: این چهار مورد آخر شامل توربواکسپندر، نشت‌یاب لیزری، بلوبر سانتریفیوژ و آنالایزر نقطه شبنم گاز است که به هر حال تاکنون از خارج کشور وارد می‌کردیم و نیازمند خرید کالا از طریق دیگر کشورها بودیم که انشاا... مطابق برنامه‌ریزی انجام‌شده تمامی‌این اقلام ظرف امسال و سال آینده در مسیر خودکفایی خواهد بود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد