متقاضی هست، کارگزاری نیست!

تب بازار سرمایه هر روز بیش از روز گذشته جامعه را دربر می‌گیرد و روزانه سیل عظیمی ‌از مردم متقاضی ورود به این بازار هستند. با این حال و با وجود آنکه دولت هم تمام‌قد از این بازار حمایت می‌کند، به نظر نمی‌رسد همه زیرساخت‌های لازم برای میزبانی مردم در این بازار فراهم باشد؛ به طوری‌که می‌توان گفت حدود نیمی ‌از متقاضیان ورود به این بازار برای دسترسی به کارگزاری و اخذ کدآنلاین دچار مشکل هستند. به گزارش ایسنا، رکوردزنی‌های پی‌درپی شاخص بورس، عدم جذابیت بازارهای موازی و حمایت دولت از بازار سرمایه باعث شده نگاه اکثر جامعه به سمت این بازار جلب شود؛ به طوری‌که در سال گذشته در این بازار تعداد ۸۲۰ هزار کد معاملاتی صادر شده که این عدد در سه ماهه نخست امسال به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار عدد رسیده است. در این میان اما تقریباً نیمی‌از متقاضیان، مخصوصاً افرادی که در استانی غیر از استان تهران و حتی در شهرستان‌های استان تهران زندگی می‌کنند برای دسترسی به کارگزاری و اخذ کد آنلاین با مشکل موجه هستند. به عبارت دیگر ممکن است هیچکدام از ۱۰۷ کارگزاری فعال در کشور، در شهری شعبه نداشته باشند و متقاضیان برای اخد کد آنلاین باید به شهرهای دیگر سفر کنند! علاوه بر مشکل مذکور، گاهی فقط دو کارگزاری با دفاتر پیشخوان دولت قرارداد دارند و این موضوع باعث می‌شود متقاضیان ورود به بازار سرمایه حق انتخابی بین ۱۰۷ کارگزاری نداشته باشند و در واقع گاهی یک شهر یا حتی استان در انحصار تنها دو کارگزاری است که هرچند پرآوازه هستند اما با چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

مردم چه می‌گویند؟

در این راستا، یکی از مخاطبان به نام بهنام، ضمن انتقاد از وجود اخلال در دو کارگزاری مطرح کشور، گفت: من چند سالی بود با کارگزاری آگاه کار می‌کردم و تقریباً هم مشکلی نداشت ولی از اواسط سال۱۳۹۸ که مردم به بورس هجوم آوردند، این کارگزاری دچار مشکل شد. پرس‌وجو کردم و متوجه شدم که کارگزاری مفید هم مشابه آگاه است و هیچکدام زیرساخت لازم برای پذیرش این حجم از ورودی جدید به بورس را ندارند. وی ادامه داد: پس از آن کارگزاری مبین را انتخاب کردم اما ثبت‌نامم با مشکلاتی مواجه شد و زمانی که تماس گرفتم اعلام کردند باید حضوری مراجعه کنم. درحالی که در کل استان آذربایجان‌غربی کلاً شعبه‌ای از این کارگزاری وجود ندارد و من باید برای ثبت‌نام به تبریز سفر کنم که برایم امکان‌پذیر نیست. مخاطب دیگری به نام محمدامین که ساکن یکی از شهرهای استان همدان است، در مورد مشکل دسترسی به کارگزاری گفت: اسم کارگزاری من آگاه بود که با مشکل مواجه شد. برای شهرهای کوچک مسأله عمده نبود بقیه‌ کارگزاری‌هاست و دفاتر پیشخوان دولت هم فقط با کارگزاری‌های آگاه و مفید قرارداد دارند که شاهد ایجاد صف‌های طولانی برای احراز هویت در این دفاتر هستیم. مخاطب دیگری به نام مریم در این مورد توضیح داد: در منطقه ما که در استان چهارمحال‌وبختیاری واقع شده است، بخش‌های زیادی مشکل کدبورسی دارند. البته دفاتر پیشخوان دولت هستند اما فقط با کارگزاری‌های مفید و آگاه قرارداد دارند. البته نبود کارگزاری در نقاط دیگر کشور به جز تهران فقط مختص استان‌ها یا شهرهای مرزی نمی‌شود و حتی شهرهای استان تهران مانند شهریار، پرند و... و استان البرز که در یک قدمی ‌استان تهران قرار دارد نیز با این مشکلات مواجه هستند و به گفته ساکنان این شهرها امکان دسترسی به کارگزاری برای آن‌ها وجود ندارد و مجبورند به شهر تهران مراجعه کنند.

تأسیس شعبه در برخی شهرها توجیه اقتصادی ندارد

در این راستا، روح‌ا...میرصانعی؛ دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دلیل اینکه کارگزاری‌ها در شهرهای کوچک شعبه ندارند، نبود توجیه اقتصادی است، اظهار کرد: ممکن است اگر شما هم کارگزار بودید، متوجه می‌شدید که اجاره محل، استخدام نیروی مورد نیاز طبق مقررات، تجهیزات و... باعث می‌شود هزینه‌ها افزایش پیدا کند و تعداد اندک افرادی که ممکن است در شهر مذکور، تمایل داشته باشند وارد بازار سرمایه شوند، پاسخگوی این هزینه‌ها نخواهد بود. وی ادامه داد: البته این به این معنی نیست که مردم نباید دسترسی داشته باشند. شبکه‌هایی در کشور وجود دارد که به خوبی در سراسر کشور توزیع شده‌اند. شبکه‌هایی مانند شعبه بانکی، دفاتر پیشخوان دولت، پلیس به اضافه ۱۰ که در دسترس مردم قرار دارند. بسیاری از کارگزاری‌ها با دفاتر پیشخوان دولت قرارداد امضاء کرده‌اند و ۵۰۰۰ شعبه در سراسر کشور آماده‌اند که مردم را به دفاتر کارگزاری‌ مرتبط کنند. دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار با تأکید بر اینکه بسیاری از کارگزاران بانکی با شعب بانکی طرف قرارداد شده‌اند، اظهار کرد: در برخی از این شعب خدمات کارگزاری هم ارائه می‌شود.

احتمال غیرحضوری شدن اخذ کدآنلاین

صانعی از احتمال غیرحضوری شدن اخذ کدآنلاین خبر داد و گفت: از سوی دیگر اقدامی ‌در حال انجام است که امکان اخد کدآنلاین به صورت غیرحضوری را فراهم می‌کند. فرد می‌تواند از طریق مراجعه به سایت قرارداد برخط را امضاء کند. در این راستا منتظر ابلاغ مصوبه از طرف سازمان بورس هستیم.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد